Oulun Vasemmisto teki luottamushenkilövalintansa kunnallisiin luottamuselimiin


Oulun Vasemmistoliiton kunnallisjärjestö piti 25.7.2021 yleisen kokouksen, jossa se päätti tehdä seuraavat esityksen Oulun kunnallisiin luottamuselimiin. Oulun Vasemmistoliiton valtuustoryhmä on jo aiemmin valinnut Mikko Raudaskosken puheenjohtajakseen.


Kaupunginhallitus:
Jessi Jokelainen (jäsen) Anne Huotari (varajäsen)
Mikko Raudaskoski (jäsen) Rauno Hekkala (varajäsen)


Sivistys- ja kulttuurilautakunta:
Martti Korhonen (jäsen, puheenjohtaja) Teemu Hanhela (varajäsen)
Taija Jyrkäs (jäsen) Laura Palmgren-Neuvonen (varajäsen)


Hyvinvointilautakunta:
Outi Einistö (jäsen) Riitta Hietala (varajäsen)
Olli Kohonen (jäsen) Veli-Pekka Taponen (varajäsen)


Hyvinvointilautakunnan yksilöasiainjaosto
Veli-Pekka Taponen (jäsen) Outi Einistö (varajäsen)


Yhdyskuntalautakunta:
Ville Luotola (jäsen) Jaakko Alavuotunki (varajäsen)
Suvi Röntynen (jäsen) Mette Nissinen (varajäsen)


Tarkastuslautakunta:
Terttu Kuusela (jäsen) Juha-Matti Mustonen (varajäsen)


Rakennuslautakunta:
Mauno Sipola (jäsen) Sari Siirtola (varajäsen)


Yhdyskuntalautakunnan seudullinen joukkoliikennejaosto:
Jaakko Alavuotunki (jäsen) Suvi Röntynen (varajäsen)


Yhdyskuntalautakunnan seudullinen jätehuoltojaosto:
Tanja Kuusniemi (jäsen) Petri Luoto (varajäsen)


Oulun seudun ympäristötoimen liikelaitoksen johtokunta:
Mauno Murtoniemi(jäsen, puheenjohtaja) Sini Teppola (varajäsen)


Teknisten liikelaitosten johtokunta:
Teuvo Ukkola (jäsen) Maija Karvosenoja (varajäsen)


Business Oulun johtokunta:
Markus Lepinoja (jäsen) Teija Karisaari-Kittilä (varajäsen)


Lähidemokratiatoimikunta:
Aleksi Nikula (jäsen) Timo Hautamäki (varajäsen)


Tasa-arvo ja yhdenvertaisuustoimikunta:
Riikka Matilainen (jäsen, puheenjohtaja) Sami Rautio (varajäsen)


PPSHP:n valtuusto:
Iida Tapio (jäsen) tarkentuu myöhemmin (varajäsen)


OSAO:n yhtymäkokous:
Olli Kohonen (jäsen, 1. varapuheenjohtaja) Henri Nybacka (varajäsen)
Saija Luonuansuu (jäsen, 2. varapuheenjohtaja) Tommi Kallioniemi (varajäsen)


OSAO:n yhtymähallitus:
Rauno Hekkala (jäsen) Petra Salovaara (varajäsen)


OSAO:n tarkastuslautakunta:
Anne Huotari (jäsen, puheenjohtaja) Tuula Salminen (varajäsen)


Käräjäoikeuden lautamiehet:
Vesa Huittinen
Tarja Syväys
Tapio Puumalainen
Maarit Niva
Heikki Kanniainen
Ismo Angeria


Kiinteistötoimitusten uskotut miehet:
Ari Mäntykenttä
Sampsa Aro
Liisa Yliniva


Oulun kihlakunnan poliisipiirin neuvottelukunta:
Markku Eilola-Jokivirta (jäsen) Petra Salovaara (varajäsen)


Sivakka Oy:
Minna Kuusisto (jäsen)


Oulun Teatteri Oy:
Veikko Ervasti (jäsen)


Oulun Energia Oy:
Mikko Viitanen (jäsen)


Oulun Satama Oy:
Matti Vähänen (jäsen)


Nallikari Seaside Oy:
Paavo J. Heinonen (jäsen)


Potential Toimitilat Oy:
Jorma Hanhela (jäsen)


Oulun Palvelusäätiön valtuuskunta:
Sannamari Sala(jäsen, varapuheenjohtaja) Tommi Kallioniemi (varajäsen)


Musiikkijuhlasäätiö:
Maija Saraste (jäsen) Aarno Törmänen (varajäsen)