Oulun Vasemmisto teki luottamuspaikkavalintansa

Vasemmistoliiton Oulun kunnallisjärjestön yleinen kokous päätti sunnuntaina 28.5. esityksistään erilaisiin kunnallisiin luottamustehtäviin. Valinnat perustuvat puolueiden kaupungissa tekemään yhteiseen sopimukseen paikkajaosta.

Vasemmistoliiton Oulun kunnallisjärjestö katsoo, että kuntavaalituloksen perusteella puolueelle kuuluu yksi paikka kaupunginvaltuuston puheenjohtajistoon. Puolue sai vaaleissa 16.0% kannatuksen ja 11 paikkaa valtuustoon ja on selkeästi kolmanneksi suurin poliittinen puolue Oulussa.

Kaupunginvaltuuston puheenjohtajistoon Vasemmistoliiton kunnallisjärjestö esittää yksimielisesti 5. kauden kaupunginvaltuutettua Risto Kalliorinnettä. Vasemmistoliiton kunnallisjärjestön mielestä varapuheenjohtajien valinnasta syntynyt kohu vahingoittaa Oulun kuntademokratian uskottavuutta.

Puolue korostaa, että Vasemmistoliitto on koko ajan tavoitellut vain vaalituloksen mukaista edustavuutta puheenjohtajistoon eikä olisi äänestäjiä kohtaan oikeudenmukaista, että selkeä vaalivoittaja ei saisi yhtään edustajaa valtuuston puheenjohtajistoon ja puheenjohtajisto koostuisi vain oikeistopuolueiden valtuutetuista.

Kaupunginhallitukseen kunnallisjärjestö esittää Mikko Raudaskoskea (varajäsen Rauno Hekkala) ja Hilkka Haagaa (varajäsen Sannamari Sala). Yhdyskuntalautakunnan puheenjohtajaksi kunnallisjärjestö esittää Martti Korhosta (varajäsen Markku Eilola-Jokivirta).

Vasemmistoliiton Oulun Kunnallisjärjestön tekemät henkilövalinnat alla kokonaisuudessaan:

Kaupunginvaltuuston puheenjohtajisto: Risto Kalliorinne

Valtuuston vaalilautakunta: Hilkka Haaga (varajäsen Paavo J. Heinonen)

Tarkastuslautakunta: Pertti Kutilainen (varajäsen Heidi Hietalahti)

Kaupunginhallitus: Hilkka Haaga (varajäsen Sannamari Sala) ja Mikko Raudaskoski (varajäsen Rauno Hekkala)

Kaupunginhallituksen tarkastustoimikunta: Mikko Raudaskoski

Keskusvaalilautakunta: Risto Siekkinen (varajäsen Mirja Vahera)

Rakennuslautakunta: Teuvo Ukkola (varajäsen Timo Hautamäki) ja Mervi Siljander (varajäsen Mari Kurkimäki)

Hyvinvointilautakunta: Seppo Karjalainen (varajäsen Matti Ollikainen) ja Veera Uutinen (varajäsen Iinamaija Sala)

Hyvinvointilautakunnan yksilöasiainjaosto: Seppo Karjalainen (varajäsen Iinamaija Sala)

Sivistys- ja kulttuurilautakunta: Kaarina Kailo (varajäsen Karita Alanko) ja Ville Luotola (varajäsen Jaakko Alavuotunki)

Yhdyskuntalautakunta: Martti Korhonen, pj (varajäsen Markku Eilola-Jokivirta) ja Eija Säilynoja (varajäsen Suvi Röntynen)

Yhdyskuntalautakunnan yhdyskuntajaosto: Markku Eilola-Jokivirta (varajäsen Martti Korhonen)

Yhdyskuntalautakunnan seudullinen joukkoliikennejaosto: Suvi Röntynen (varajäsen Eija Säilynoja)

Oulu-Koillismaan pelastusliikelaitoksen johtokunta: Päivi Jylhänkangas-Häkkila (varajäsen Jorma Hanhela)

Oulun seudun ympäristötoimi liikelaitoksen johtokunta: Mauno Murtoniemi, pj (varajäsen Petri Luoto)

Oulun Vesi liikelaitos: Mauno Sipola, vpj (varajäsen Tommi Kallioniemi)

Elinkeino- ja työllisyyspalvelut liikelaitoksen johtokunta: Anne Huotari (varajäsen Markus Lepinoja)

Oulu Tietotekniikan liikelaitoksen johtokunta: Jorma Hanhela, vpj (varajäsen Sampsa Aro)

Liikelaitoksen johtokunta: Kalevi Kuha (varajäsen Jorma Taivaloja)

PPSHP:n sairaanhoitopiirin kuntayhtymän valtuusto: Anne Huotari, pj
Esitys Pohjois-Pohjanmaan Vasemmistolle

Pohjois-Pohjanmaan liiton hallitus: Jaakko Alavuotunki
Esitys Pohjois-Pohjanmaan Vasemmistolle

Pohjois-Pohjanmaan liiton valtuuston puheenjohtajisto: Kalervo Ukkola
Esitys Pohjois-Pohjanmaan Vasemmistolle

Oulun seudun ammatillisen koulutuksen kuntayhtymän (OSEKK) yhtymäkokousedustajat: Hanna Sarkkinen, pj (varajäsen Ulla-Mari Aarnipuro), Olli Kohonen, 2.vpj (varajäsen Inka Pohjola), Petri Henell (varajäsen Elmo Rautio)

OSEKK:n yhtymähallitus: Rauno Hekkala (varajäsen Pasi Kemppainen)

OSEKK:n tarkastuslautakunta: Erkki Urpilainen (varajäsen valitaan myöhemmin)

Käräjäoikeuden lautamiehet: Jarkko Väisänen, Heikki Kanniainen, Tarja Syväys, Vesa Huittinen, Tapio Puumalainen, Lassi Savola, Maarit Niva

Kiinteistötoimitusten uskotut miehet: Pia Iisakka, toinen jäsen valitaan myöhemmin

Oulun kihlakunnan poliisipiirin neuvottelukunta: Pietari Tikkanen

Lähidemokratiatoimikunta: Oskar Olaussen, pj

Tasa-arvotoimikunta: Riikka Matilainen, pj

Sivakka-yhtymä Oy: Minna Kuusisto (varajäsen Pirjo Käyhkö)

Oulun Ammattikorkeakoulu Oy: Kalervo Ukkola

Oulun Kaupunginteatteri Oy: Sannamari Sala, vpj

Oulun Energia Oy: Mikko Viitanen

Oulun Pysäköinti Oy: Sari Siirtola

Oulun Satama Oy: Lahja Hanhela

Nallikari Seaside Oy: Paavo J. Heinonen

Oulun Työterveys Oy: Lea Koivuniemi-Iliev

Monetra Oy: Sinikka Vuoti

Haukiputaan Kehitys Oy: Anne Ylivirta

Kiinteistö Oy Haukiputaan Toritalo: Mauno Sipola, pj

Oulun Palvelusäätiö: Helena Lauronen (varajäsen Paula Halkola)

Lisätiedot:
Vasemmistoliiton Oulun kunnallisjärjestön pj Rauno Hekkala 044-3457611